• نگاهی گذرا به فهرست مصادیق محتوای مجرمانه "موضوع ماده 22 قانون جرایم رایانه‌ای" قسمت اول

  • چهارشنبه 6 بهمن 1389
برزو علی پور _ وکیل پایه یک دادگستری
یکی از مسایلی که هر کاربر اینترنتی دارای وبلاگ یا سایت باید به آن توجه نماید قوانین و مقررات حاکم بر فضای مجازی  می باشد . قانون جرایم رایانه ای در ماده 22 خویش بیان داشته که : « قوة قضاییه موظف است ظرف یک ماه از تاریخ تصویب این قانون کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را در محل دادستانی کل کشور تشکیل دهد. وزیر یا نماینده وزارت خانه‎های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم،‌ تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رییس سازمان‎ صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یک نفر نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب کمیسیون حقوقی و قضایی و تأیید مجلس شورای اسلامی اعضای کمیته را تشکیل خواهند داد. ریاست کمیته به عهده دادستان کل کشور خواهد بود.
تبصره 1- جلسات کمیته حداقل هر پانزده روز یک بار و با حضور هفت نفر عضو دارای حق رأی رسمیت می‌یابد و تصمیمات کمیته با اکثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود.
تبصره 2- کمیته موظف است به شکایات راجع به مصادیق پالایش شده رسیدگی و نسبت به آن ها تصمیم‌گیری کند. رأی کمیته قطعی است.
تبصره 3- کمیته موظف است هر شش ماه گزارشی در خصوص روند پالایش محتوای مجرمانه را به رؤسای قوای سه‌گانه و شورای عالی امنیت ملی تقدیم کند. ‎»
لذا اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه "موضوع ماده 22 قانون جرایم رایانه‌ای" در راستای وظایف و مأموریت‌های ذاتی خود مکلف به ایجاد سامانه رصد فضای مجازی در دستگاه متبوع خود بوده و هم چنین کلیه ارایه دهندگان خدمات دست رسی و میزبانی نیز مکلف خواهند بود چنان چه با یکی از مصادیق مصرحه در این فهرست مواجه شدند بلافاصله مراتب را به دبیرخانه مستقر در دادستانی کل کشور از طریق سایت دادستانی به آدرس www.dadsetani.ir یا آدرس الکترونیکی dadsetani@dadsetani.ir اعلام کنند.
این کارگروه فهرست مصادیق محتوای مجرمانه "موضوع ماده 22 قانون جرایم رایانه‌ای" را در 5 فصل مشتمل بر موارد زیر منتشر کرد.:
الف ) _ محتوای علیه عفت و اخلاق عمومی
ب ) _ محتوای علیه مقدسات اسلامی
پ ) _ محتوای علیه امنیت و آسایش عمومی
ت ) _ محتوای علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی
ث ) _ محتوایی که برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای و سایر جرایم به کار می‌رود .  • دانلود فایل
  • بازدید از صفحه
  • 1523
  •  تعداد دانلود
  • 10
  •